top of page
Search

Peļņa pret morāli: vai zīmoli apzinās to sociālo atbildību?

  • Writer: Santa Bojāre
    Santa Bojāre
  • Oct 13, 2024
  • 2 min read

Updated: Jan 27

Mūsdienās, kad teju katrs uzņēmums sadarbojas ar kādu influenceri, ir būtiski apzināties  atbildību ko konkrētā “draudzība” nes un uzdot jautājumu -  kā šī kampaņa ietekmēs cilvēkus un sabiedrību kopumā, īpaši auditoriju, kas tiek uzrunāta? 


Un te nu jāsaka, ka sākās diezgan lielas šausmas, jo uzņēmumu vēlme nopelnīt bieži vien iegūst virsroku un tiek pievērtas acis uz lietam, kas ir pareizas. Jāmin, ka sociālā atbildība nav tikai ētikas jautājums – tā ir arī stratēģiska nepieciešamība, ja zīmols vēlas veidot ilgtermiņa attiecības. Galu galā, sabiedrības uzticība ir tikpat vērtīga kā jebkurš finansiāls ieguvums.


Par šo būtisko tēmu izvēlējos uzrakstīt, jo pamanīju kādas 21 gadu jaunas influenceres publicēto ierakstu Instagram, kur redzama kopā ar draudzeni, pēc krūšu operācijas, sniedzot saviem sekotājām 15% atlaižu kodu šādai pašai procedūrai konkrētajā klīnikā (lieki pieminēt, ka samērā prestiža klīnika). No jaukās dāmas skatupunkta tas var šķist, lai gan neveiksmīgs, bet diezgan nevainīgs veids, kā dalīties pieredzē un sniegt ko šķietami vērtīgu, bet ko tas liecina par uzņēmumu, kas atbalsta šādu sadarbību un reklāmu? 


Pirmkārt, ķirurģiskas operācijas ir individuāli izvērtējamas, nevis veicamas tāpēc, ka draudzene dara to pašu. Draudzība balstās uz kopīgām vērtībām, bet operācijas prasa personīgu izvēli, nevis grupas lēmumu. Ja uzņēmums reklamē medicīniskas procedūras kā “draudzeņu aktivitāti,” tiek noniecināta nopietna lēmumu pieņemšana un radīts spiediens jaunām sievietēm, kas vēl meklē savu identitāti, veicinot nepārdomātu rīcību. Zīmoliem jāapzinās šīs komunikācijas bīstamība un jābūt sociāli atbildīgiem.


Otrkārt, ja uzņēmums sadarbojas ar personu, kura reklamē kosmētiskās operācijas, tas nodod vēstījumu par to, kas ir “normāli”. Šādā nozarē jebkura mārketinga aktivitātē ir rūpīgi jāpārdomā, it īpaši ja tiek uzrunāta jauniešu auditorija. Kas ir samērā viegli ietekmējami, jo vēl tikai meklē savu vietu sabiedrībā, kā arī ķermenim mainoties, bieži vien cīnās ar pašvērtējuma svārstībām. Tāpēc iedrošināt citus jauniešus pieņemt lēmumus par ķirurģiskām iejaukšanās darbībām, kas maina to dzīvi, pamatojoties uz influenceru kultivētā "ideālā ķermeņa" un piedāvātajiem atlaižu kodiem, ir ne tikai bezatbildīgi, bet arī ētiski apšaubāmi no uzņēmuma puses. 


Uzņēmējiem ir jāuzņemas lielāka atbildība ar ko un kā tie sadarbojas. Vienkārši sekot modes tendencēm vai izmantot katru izdevību pievērst uzmanību un nopelnīt ekstra € var radīt vairāk kaitējuma nekā labuma, īpaši, ja netiek ņemtas vērā sociālās normas. 


Daži praktiski ieteikumi, kā zīmoliem neiekrist šādās lamatās:

  • Sadarbojoties ar influenceriem, vajadzētu ne tikai vērtēt viņu sekotāju skaitu, bet arī to, kādu vēstījumu šis cilvēks izplata. Vai viņš vai viņa iedvesmo veselīgu pašvērtējumu, vai veicina un kultivē nedrošību? 

  • Ir jābūt godīgiem par to, kā viņu produkti vai pakalpojumi var ietekmēt cilvēku dzīvi. Šāda atklātība veido uzticību un palīdz veidot ilgtermiņa attiecības ar klientiem.

  • Tā vietā, lai tikai pārdotu produktus un pakalpojumus, uzņēmumi var izmantot savu balsi, lai izglītotu un iedrošinātu sekot apdomīgiem un pārdomātiem lēmumiem.



Kāds liktenis sagaida tos zīmolus, kas ignorē savu sociālo atbildību? Atbilde ir pavisam vienkārša - tie riskē zaudēt sabiedrības uzticību. Patērētāji mūsdienās ir prasīgāki un pievērš uzmanību tam, vai zīmols aizstāv vērtības, kas ir svarīgas. Pētījumi rāda, ka arvien vairāk cilvēku izvēlas atbalstīt uzņēmumus, kuri rīkojas ētiski un atbildīgi. Tāpēc uzņēmējiem ir jāapzinās, ka to rokās ir liela ietekme un viņu lēmumi var vai nu veicināt sabiedrības labklājību, vai kaitēt tai. Ir nepieciešams rīkoties pārdomāti – domāt ne tikai par šodienu, bet arī par to, kā tas ietekmēs nākotni.


Ceru, ka informācija tev bija noderīga. Lai veicas,

Santa Bojāre

 

Comments


bottom of page